Programkereső

Munkára nevelés játékkal - Játékipari tevékenység a székesfehérvári javítóintézetben a két világháború között | Dr. Nagy Veronika muzeológus előadása

Ingyenes
Betekintés a múzeumi munkába 2.0 A Múzeumi előadássorozat a Fejér Megyei Múzeumegyesület szervezésében valósul meg. Az érdeklődők megismerhetik a székesfehérvári játékkészítés történetét.

A javítóintézet országos elismertsége a játéktörténeti és a helytörténeti kutatások eddig ismeretlen és feldolgozatlan területe. A Székesfehérvári Országos Királyi Javítóintézet 1911-ben játékok iparszerű gyártásába kezdett, és termékeivel jelentős sikereket ért el a hazai ipari és iparművészeti kiállításokon, valamint külföldön is. Sikere az intézet vezetőjének, Kardos Jenőnek volt köszönhető, aki komplex gondolkodásával nem csak a hazai iparfejlesztést, hanem a fiatalkorúak erkölcsi nevelését és munkára szoktatását is innovatív módon mozdította elő. Az intézetben az asztalos, kőműves, festő, szabó, cipész, könyvkötő, kosárfonó mesterség mellett játékiparra is tanították a növendékeket. Mivel egy-egy játékszer előállításához többféle iparág nyersanyagára és mesterségbeli tudására volt szükség, rendkívül hatékonyan és olcsón lehetett előállítani a termékeket. A munkára nevelés játékkal történt, s ez lélektanilag kedvezően hatott az intézetben lakó, „bűnelkövető” gyermekekre. 

Minden érdeklődőt szeretettel hívunk és várunk a programra.

A belépés díjtalan.

Az esemény sajtónyilvános.

A programváltoztatás jogát fenntartjuk.

 

Esemény weboldala

Térkép

Cím: Székesfehérvár, Országzászló tér 3