Programkereső

„Dunán innen, Dunán túl” – Népművészeti Fesztivál / Székesfehérvári Királyi Napok

Ingyenes
A tavalyi év sikere után a Székesfehérvári Királyi Napok újra Népművészeti Fesztiválnak ad otthont: augusztus 20-án az élő népművészet költözik be a történelmi belvárosba.

Tavaly hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal rendezték meg a Székesfehérvári Királyi Napok részeként a Népművészeti Fesztivált. A Fő utcára beköltözött a falu: a legények a kocsmában iszogattak, az asszonyok, lányok pedig a – patak helyett – a Varkocs-szobor mellett mosták a ruhákat teknőben. A sárközi és a felvidéki lakodalmas szokásainak, viseleteinek bemutatása nagy siker volt a fesztivál látogatóinak körében.
Az idei fesztiválon a Dunántúl tájegységeinek (Bakony, Rábaköz, Galga mente, Sárköz, Zselic) hagyományait, szokásait, viseleteit, táncait ismerhetik meg az érdeklődők. Öt táncegyüttes érkezik Székesfehérvárra: a veszprémi Gerence, a Zselic, az érsekcsanádi, a kapuvári és a püspökhatvani táncegyüttesek interaktív programjai után a színpadon is bemutatkoznak majd a nézőknek.

Országzászló tér
10.00–12.00 Bakony: Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttes, Veszprém
13.00–15.00 Sárköz: Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttes

Varkocs-szobor
11.00–13.00 Rábaköz: Kapuvár Néptáncegyüttes
14.00–16.00 Somogy: Zselic Táncegyüttes, Szenna

Városház tér, Szent István-emlékjel
12.00–14.00 Galga mente: Püspökhatvani Népi Együttes

Mátyás király-emlékmű
12.30–13.00 Bakony
13.30–14.00 Rábaköz
14.30–15.00 Galga mente
15.30–16.00 Sárköz
16.30–17.00 Somogy

Városház tér
10.00–18.00 A Fehérvári Kézművesek Egyesülete és a Fejér Megyei Népművészeti Egyesület bemutatói: fazekasság, szövés, csipkeverés, varrás, hímzés, gyöngyfűzés, csuhé-szálasanyag megmunkálás, bőrözés, fafaragás

Fő utca, Szent István Király Múzeum előtt
10.00–18.00 Piros lábasos nosztalgiajáték 
Egyedi kivitelű látványos játéktér hétköznapi örökségünkkel, az eredeti piros zománcos lábasokkal és a népi kultúra egyéb autentikus eszközeivel. Egyik-másik lábas ütött-kopott, kormos vagy éppen leütődött a zománca. Ez adja a különleges patinájukat. Jaj, ha mesélni tudnának! A játék idejére a lányok fejére piros babos kendő kerül. A különböző méretű piros zománcos lábasok, színes termények, virágok, viaszosvászon-terítők, teli zsákok és egyéb eszközök játékra csalogatnak. Terményüvegek készítése, magok kevergetése és válogatása. Malmozás hagyományos magyar játéktáblákon kukorica és babszemekkel. Zenebona lábasokkal, célba dobás szalmakoszorúkkal, lovaglás vesszőparipákon…

Mátyás király-emlékmű, árkádsor
10.00–18.00 Magyar népi gyermekjátékhangszer készítése 
Szárduda készítése, gyermekdalok megszólaltatása

Országzászló tér
10.00–18.00 Kicsi a bors, de erős – parasztolimpia
Népi versengés mintegy harminc tréfás ügyességi játékból: kötélhúzás, zsákban futás, kukoricamorzsolás, magválogatás, fonalgombolyítás, vízhordás… Egyéni és csapatversenyek csoportoknak, gyermekeknek, felnőtteknek, díjazással.

 

Az együttesek

Kapuvár Néptáncegyüttes

Az 1989-ben alapított együttes a Rábaköz egyik meghatározó amatőr művészeti csoportja, célja, hogy megőrizze és továbbadja a Kárpát-medencei magyarság, elsősorban a Rábaköz és Kapuvár hagyományait. A felnőtt együttesben harmincan táncolnak, vezetőjük Csitei Gábor, kísér: Cseh Tamás és népi zenekara.

Gerence Hagyományőrző Néptáncegyüttes, Veszprém

A mintegy ötven fővel működő Gerence együttes szakmai célja a Bakony és Balaton-felvidék tánckincsének feltárása, hiteles bemutatása. A Vastagh Richárd koreográfus vezette táncegyüttes rendezvényei, képzései, gyermektáncházai nem csupán Veszprém megyében ismertek. Kísér: A Banda, Samu Zoltán vezetésével

Püspökhatvani Népi Együttes

A 2006 októberében alakult csoport célja, hogy a Galga völgye táncait, dalait, néphagyományait a régi szokásokhoz hűen állítsa színpadra, és mindezeket a hagyományokat megismertesse és újraélessze a faluban. Művészeti vezetők: Szokolik Szabolcs és Szokolik Melinda, kísér: Jobbágy Bálint és bandája

Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttes

Érsekcsanádon 1933-ban, a Gyöngyösbokréta mozgalom idején alakult először néptánccsoport, céljuk a paraszti kultúra minél szélesebb körű megismertetése és annak megőrzése volt. Az együttesben több korosztály is táncol, együttesvezetők: Tóth-Mihó Erika és Tóth Zoltán, kísér az Iszkába és a Pántlika zenekar.

Zselic Táncegyüttes, Szenna

Az 1959 óta működő együttes számára fontos a somogyi táncok, hagyományok, viseletek részletekbe menő igényes bemutatása, törekvés és igény arra, hogy saját táncaikat, hagyományaikat minél magasabb színvonalon mutassák be. Együttesvezető: Zóka Éva és Horváth Tibor

Esemény weboldala

Térkép

Cím: Székesfehérvár, Fő utca